Açelya Çiçeği Özellikleri, Bakımı ve Anlamı

Yazar | YayınlananGenel No comments

Açelya çiçeği tropik bölgelerden ılıman iklimlere kadar her yerde gelişebilir. Doğu Asya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde en popüler olmalarına rağmen, ılıman iklimlerde yaygındırlar ve her kıtada yetişirler. Açelyalar iki şekilde gelir: yaprak dökmeyen ve yaprak döken. Güzel bahar çiçekleri nedeniyle dünya çapında kültürel ve tarihi önem kazanmış ve birçok festivalde yer almıştır.

Açelya çiçeği özellikleri

Çin’de açelya, genellikle “düşünen ev çalısı” veya kısaca “xiang shu” olarak adlandırılan kadınlığın sembolüdür. Düşünceli olmayı sembolize eder ve genellikle bir sevgi belirtisi olarak verilir. Çinli şair Du Fu’nun bir şiiri, Tang Hanedanlığı döneminde açelyaları ünlü yaptı. Viktorya döneminde, yaygın olarak bir ölçülülük sembolü olarak kabul edildiler ve genellikle hediye olarak gönderildiler. Açelyalar güzel çiçeklerinin yanı sıra daha kırılgan bir aşkla da ilişkilendirilmiştir.

Açelyalar, büyüyen ortamlarında benekli ışığı tercih eder. Çok fazla güneş ışığını ve kurak iklimi sevmezler. Daha kuru bir bitki büyümek için bir mücadele olacağından, yeterli drenaja sahip olduklarından emin olun. Açelyaların kökleriyle ilgili sorun yaşıyorsanız, onları kaplarının derinliğinin iki katı olan bir tencereye dikmeyi düşünün. Açelya nemli toprağı sever, bu yüzden onları en az iki katı çapta bir kapta saklamak en iyisidir, ancak bir fincan tabağında değil. Açelyalar, sağlıklı kalmaları için düzenli olarak suyla buğulanmayı da takdir eder. Buğulanma, örümcek akarlarını uzak tutmanın da etkili bir yoludur.

açelya çiçeği

açelya çiçeği

Açelya bakımı

Bahçeniz için yemyeşil, güzel bir açelya istiyorsanız, çiçek bakımı hakkında birkaç şey bilmek önemlidir. Açelyalar durgun suya karşı hassastır ve suyu tutan kumlu toprakları sevmezler. Hafif bir turba yosunu veya peyzaj kumu kaplaması büyük bir fark yaratacaktır. Ancak, donma sıcaklıklarına karşı hassasiyetlerinin farkında olmalısınız, bu nedenle dondurucu bir iklimde yaşıyorsanız çalınızı korumalı bir yere taşımanız gerekebilir.

Açelyaların pH’ı 4,5 ile 6,0 arasında olan nemli, iyi drene edilmiş bir toprağa ihtiyacı vardır. Ayrıca kısmi gölgeyi veya benekli güneş ışığını tercih ederler. Sabahın erken saatlerinde güneş idealdir, ancak çok fazla güneş ışığı onlar için streslidir. Bunları yükseltilmiş bir yatağa veya filtrelenmiş gölge alan bir kaba yerleştirmek de önemlidir. Uygun hava sirkülasyonu sağlamak için bitkiler fidanlıklarından biraz daha yükseğe dikilmelidir. orkide çiçeği ile arasındaki fark çok daha narindir.

Açelya çiçeği anlamı

Narin güzelliğine rağmen, açelya çiçeğinin bazı karanlık sembolleri vardır. Çiçek geçmişte ölüm ve toksisite ile ilişkilendirilmiştir ve çiçeklerden yapılan balı tüketmek tehlikeli olabilir. Siyah vazolarda Açelya çiçekleri göndermemek en iyisidir. Ancak özel birine hediye göndermeye çalışıyorsanız bu çiçeği bir sembol olarak kullanmayı düşünebilirsiniz.

Açelya hediye ederken, dikmek için en iyi zamanı seçtiğinizden emin olun. Açelyalar en iyi kısmi gölgede ve sabahın erken saatlerinde güneşte büyür. Yetiştikleri toprak iyi drene edilmiş ve sürekli nemli olmalıdır. Açelyalar soğuğu sevmez, bu nedenle bitkinizi cereyanlardan koruduğunuzdan emin olun. Bitkiler ilkbaharda tekrar büyümeden önce budama yaparsanız, çiçekler yıl içinde daha sonra çiçek açar.

Açelya renkleri

Birine anlamlı çiçekler hediye etmek istiyorsanız açelya çiçeği mükemmel bir seçimdir. Çiçek, 20 Mayıs ile 20 Haziran arasındaki doğum günleri de dahil olmak üzere çeşitli durumlar için uygundur. Kadınların kutlamaları için de uygundur. Ayrıca ev dekorasyonu için mükemmel bir seçimdir. Güzel renklerine rağmen açelyalar dikkatle verilmelidir. İster doğum günü hediyesi olarak ister bir sevgi ifadesi olarak verin, mükemmel hediyeyi seçmek için çiçek bakımını ve anlamını mutlaka okuyun.

Açelya, zenginlikten alçakgönüllülüğe kadar birçok farklı duygu türüyle ilişkilidir. Açelya ayrıca sevgiyi sembolize eder ve kendini hasta hisseden sevilen biri için mükemmel bir hediyedir. Japonya’da açelyalar ev hastalığı ile ilişkilidir. Çin’de aşkla ilişkilendirilirler, ancak dokunulduğunda kolayca çalıdan düşebilirler. Siyah bir vazoya yerleştirildiklerinde kısıtlama, nezaket ve sevgiyi ifade edebilirler.

Açelya en iyi nerede büyür?

Bahçenize açelya dikmek istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta var. Açelyalar sığ köklü bitkilerdir, bu nedenle nemli, zengin bir toprak gerektirirler. Bitkinin damlama hattının etrafındaki toprağı havalandırın ve organik madde ekleyin. Yatağı çam kabuğu malç, kıyılmış yapraklar veya diğer organik malzemelerle malçlayın. Açelyalar nemi sever, bu nedenle 3 inçlik bir organik malç tabakası toprak nemini korumaya yardımcı olur ve sıcaklıkta dalgalanmasını önler

Genellikle açelyalar benekli ışığı tam güneş ışığına tercih eder. Açelya dikmek için en iyi zaman sabah erkendir. Genel olarak, açelyalar tam güneşi sevmez, ancak bazı çeşitler biraz gölgeyi tolere eder. Ayrıca saksılara veya bordürlerin önüne de dikebilirsiniz. Kapalı dikim alanı arıyorsanız, açelyalar dolaylı güneş ışığında iyi iş çıkarır. Sıcaklıklar ılımlı olmalı, çok sıcak veya çok soğuk olmamalıdır

Bir önceki yazımız olan Aster Çiçeği Özellikleri, Bakımı ve Anlamı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.