Aster Çiçeği Özellikleri, Bakımı ve Anlamı

Yazar | YayınlananGenel No comments

Aster çiçeği bakımı ve anlamı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız doğru yere geldiniz. Burada bu çok yıllık çiçeğin çeşitli türleri, renkleri ve bakım yöntemlerinden bahsedeceğiz. Bu çiçeğin sizin için ne anlama geldiğini keşfetmek için okumaya devam edin! Burada, eviniz veya bahçeniz için en iyi Aster’i nasıl seçeceğiniz hakkında da konuşacağız. Ve elbette, alanınız için en iyisini seçebilmeniz için Asterlerin ne renk olduğunu tartışacağız.

Aster çiçeği özellikleri

Büyümesi kolay, dayanıklı bir dolgu bitkisi arıyorsanız, cevap asterdir. Dayanıklı uzun ömürlü, erken sezon bahçenize bir renk patlaması katar ve sezon sonu çiçek açmaları bir manzarayı kurtarabilir. Onları büyütmenin faydalarından yararlanmak için asterlere nasıl bakılacağı ve ekileceği hakkında daha fazla bilgi edinin. Aster çiçeği bakımı ve anlamı, çiçeklerinizin ona olan sevginiz hakkında ne söylemesini istediğinize dayanmalıdır.

Asterler, hafif asidik olan iyi drene edilmiş topraklarda gelişirler. Bu toprak genellikle tınlı ve orta derecede asidiktir ve aşırı alkali bir toprağı organik madde ekleyerek düzeltebilirsiniz. Ayrıca tam güneş ışığına sahip olmalıdır. Asterleri düzenli olarak sulamak güçlü bir çiçeklenmeyi teşvik eder, ancak onları fazla sulamamaya dikkat edin. Bu küflenmeye yol açabilir. Asterleri haftada bir kez sulamak genellikle yeterlidir.

Aster çiçeği bakımı

Aster çiçek bakımı yapmak nispeten kolaydır. İyi drene edilmiş, nemli bir toprakta gelişirler. Kısmi gölgeyi tolere edebilirler, ancak çok fazla değil. Optimum çiçeklenme için güneşli bir yer seçin ve toprağı nemli ancak ıslak tutmadığınızdan emin olun. Asterler kuru toprakta iyi büyümeyecek ve tınlı toprakta en iyisini yapacaktır. Ayrıca nemli, tınlı toprağı tercih ederler.

Asterlerin saplarını kestikten sonra, su hattının altındaki tüm yaprakları çıkarın. Sapları su hattının yaklaşık 2,5 cm altından kesin ve şeker ve mikrop öldürücü madde içeren ticari çiçek koruyucu ile nemlendirin. Suya koruyucuyu ekleyin ve aster çiçeklerini yaklaşık 7-14 gün vazoda bırakın. Kesimden sonra suya az miktarda bitki yemi eklemek çiçeklerinizin vazo ömrünü uzatacaktır.

Aster çiçeği anlamı

Aster çiçeği bakımı ve anlamı: Bitkinin ardındaki anlam sandığınız kadar gizemli değildir. Bu oldukça uzun ömürlü, kuşların, özellikle bülbüllerin ve ispinozların favorisidir. Asterlerin bakımı için onları serin ve kuru bir yerde tutmak önemlidir. Aster çiçeği bakımı basit olabilir: Daha yoğun büyümeyi teşvik etmek için çiçek saplarını kesin. Çiçeklenmeyi teşvik etmek için her yıl asterleri budayın veya daha fazla çiçek üretmek için bitkileri iki veya üç yılda bir bölün.

Aster çiçeğinin adı, “yıldız” anlamına gelen Eski Yunanca “aster” kelimesinden gelir. Asterler yıldız şeklinde oldukları için genellikle asterler olarak anılırlar. Bu nedenle, genellikle bahçelerde bulunurlar. Asterlerin bakımı, onları doğrudan güneş ışığından uzak tutmak için basit bir meseledir, ancak çiçeğin saplarını su seviyesinin altında kestiğinizden emin olun. Saplar kesildikten sonra, zararlı bakterilerin birikmesini önlemek önemli olduğundan, onları iyice durulayın. Vazoyu her iki ila üç kez sulayın yarı güneşli ve serin, iyi havalandırılan bir yere koyun.

Aster çiçeği renkleri

Aster çiçeğinin bakımı ve anlamı antik Yunan’a kadar uzanır. Yunanlılar aster çiçeğini bilgelik ve yılanlardan korunma ile ilişkilendirdiler. Ayrıca floriografi veya kodlu iletişim için aster kullandılar. Mor aster bilgeliği temsil ederken, beyaz aster mükemmelliği ve saflığı simgelemektedir. Pembe ve kırmızı asterler sevgiyi ve bağlılığı simgelemektedir.

Asterler, az bakım gerektiren, az bakım gerektiren bitkilerdir. Asterlerin çok fazla suya ihtiyacı yoktur ve bir vazoda yedi ila on dört gün boyunca çiçek açar. Düşük bakım gerektirmesinin yanı sıra, asterler hem dış hem de iç mekan ayarlarında muhteşem görünüyor. Ayrıca kesimlerden veya bir vazoda tam bir buket olarak kolayca yetiştirilirler. Güzel bir bahçe odak noktası oluştururlar. Ancak dikkatli olun: Oldukça agresif olabilirler ve ekstra özen göstermezseniz komşularınızın bahçesini istila edebilirler.

Aster dikmek için en iyi yer neresidir?

Asterler tam güneşte veya kısmi gölgede büyür. Bununla birlikte, asterler daha sıcak iklimlerde daha az güneşi tolere eder. Soğuk iklimlerde, tam güneşe ihtiyaçları vardır. Ek olarak, asterler iyi drene edilmiş topraklarda en iyi şekilde büyür. Nemi korumak için bitkilerin etrafındaki alanı malçlayın. Bazı yerli aster türleri kısmi gölgeye toleranslıdır. Ancak, aster dikmeden önce toprağın iyi drene olduğundan emin olmalısınız.

Bir dalya dikmek için en iyi zaman, büyüme mevsimi boyunca herhangi bir zamandır. Onları ilkbaharda veya erken sonbaharda ekin. Onları bir çiçek tarhına ekiyorsanız, aralarında üç metreden daha yakın olmayan bir sıraya dikildiklerinden emin olun. Asterler en iyi ortalama toprakta büyür ve kompost ve genel amaçlı gübreden yararlanır. Sağlıklarını korumak için dondan en az bir yıl önce aster ekin.

Bir önceki yazımız olan Kadife çiçeği (Marigoldlar) Bakımı, Özellikleri ve Anlamı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.