En Kolay Kaktüs bakımı için 5 püf noktası Bu bilgiler sizi şaşırtacak!

Yazar | Yayınlanançiçekler No comments

Kaktüs bakımı iyi yapıldığında iyi büyüme ve zengin çiçeklerle sizi ödüllendirecektir. Kaktüs bakımı püf noktaları ile çok fazla kaktüse sahip olacaksınız. Çünkü; kaktüsler iyi bakıldığında kenarlarında mini yani bebek kaktüsler çıkar ve çoğalırlar. Dikenli arkadaşların çeşitliliği, hobi bahçıvanının seçim konusunda şımarık olduğu anlamına gelir. Her cinsin, her türün kendine özgü bir çekiciliği vardır. Pencere pervazı için, örneğin, küçük top kaktüsleri – Rebutia cinsinin temsilcileri – iyi bir seçimdir.

Yeşil oda arkadaşlarını bu kadar çekici kılan özellikle bir özellik var: Bunlar , neredeyse hiç öldürülemeyen bitkiler olarak görülüyor . Ancak bu, hikayenin sadece yarısı: Her iki bitki türü de son derece sağlam ve bu nedenle yeni başlayan bir bitki için ideal olmasına rağmen, doğru miktarda bakıma da ihtiyaçları var. İhmal edilirlerse, sulu meyveler ve kaktüsler hastalanmaya başlar ve hatta ölebilir. Kaktüslerin ve sulu meyvelerin yalnızca hayatta kalmasını değil, aynı zamanda gelişmesini sağlamak için size beş ipucu vereceğiz.

sukulent bakımı

kaktüs ve sukulent nasıl bakılır

Kaktüs bakımı için 5 önemli ip ucu

1 Kaktüs için  doğru konum

yüksek düzeyde güneş radyasyonu olan kuru bölgelerde yaygın olduklarından, bitkiler parlak ve güneşli yerleri sever. Kuru ısıtma havası, diğer birçok iç mekan bitkisinin aksine sukulentler arasında da çok popülerdir. Bitkilerin hiç sevmediği şey yüksek nemdir – bu nedenle sukulentler ve kaktüsler banyo için bitkiler olarak uygun değildir.

2. İpucu: Kaktüs bakımında Doğru alt tabaka

Kaktüsler ve sukulentler yalnızca konum açısından talepte bulunmakla kalmaz, aynı zamanda doğru toprağın seçimi de çok önemlidir. Bitkiler, iyi drenaj özelliklerine sahip kumlu bir alt tabakayı tercih eder – yüksek kaliteli kaktüs toprağı idealdir . Toprak, suyun akamayacağı kadar yoğunsa, su basması ve kök çürümesi hızla meydana gelebilir. Toprağın iyi bir tampon kapasitesi de bir avantajdır, aksi takdirde toprak zamanla asitleşebilir ve bitki artık ideal olarak besinlerle beslenemez.

  1. İpucu: Kaktüsleri ve sukulentler uygun şekilde sulama

Sukulentler ve kaktüsler susuz yapabilme yetenekleriyle bilinirken, ara sıra bazı sıvılara ihtiyaç duyarlar. Ancak, her zaman “az daha çoktur” sloganına bağlı kalmalısınız: Bitkiler su depolamada uzmanlaştıklarından, yalnızca çok nadiren sulanmaları gerekir. Aslında, sulama için çok fazla istek onlara zarar veriyor – neredeyse tüm sukulentler ve kaktüsler su basmasına kök çürümesiyle tepki veriyor. Büyüme mevsimi boyunca bitkiler haftada bir sulanabilir. Ancak bu arada toprağın düzgün şekilde kuruduğundan emin olun. Ek olarak, ekici veya tabaktan gelen fazla su her zaman boşaltılmalıdır. Ancak en geç bitkiler küçülmeye başladığında, tekrar sıvı alırlarsa – o zaman kendi su kaynakları tükenmiştir..

kaktüs bakımı nasıl yapılır

Kaktüs bakımı kolay mı

4: Kaktüsleri ve sukulentleri uygun şekilde gübreleyin

Gübreleme sırasında biraz kesin bir içgüdü göstermek de önemlidir – hızlı büyüyen sukulentler ve kaktüsler, büyümelerini desteklemek için her üç haftada bir biraz gübre verilmelidir. Bunun için özel bir sulu ve kaktüs gübresi uygundur: Bu, su depolama alanında belirleyici bir rol oynayan daha yüksek bir potasyum konsantrasyonuna sahiptir. Yavaş büyüyen bitkiler ise çoğu zaman gübreye ihtiyaç duymazlar. Her durumda, aşırı gübrelemeden kaçınmaya çalışın – konsantrasyon çok yüksekse hassas kökler yanıklara maruz kalabilir. Ayrıca Plantura organik iç ve yeşil bitki gübrelerimizkaktüsler ve sulu meyveler için uygundur, ancak daha düşük dozajlanmalıdır. İlkbahar ve Temmuz ayları arasında her saniye sulamada litre suya bir mililitre gübre verilir.

 5: Kış için doğru bakım önerileri

Kaktüsler ve sulu meyveler bile tam güçle büyümeye devam etmek için bazen dinlenmek zorunda kalır. Bununla birlikte, farklı türler kışlama gereksinimleri açısından büyük farklılıklar gösterir: Yılan kaktüsü ( Aporocactus flagelliformis ) veya rozet kalın yaprak ( Aeonuim arboreum ) gibi bazıları oturma odasında kalabilir ve yalnızca daha az suya ihtiyaç duyarken , diğer türler kış uykusuna yatmak zorundadır. . 15 ° C’nin altındaki ve 5 ° C’nin üzerindeki sıcaklıklarda ve daha az ışık ile, örneğin siğil kaktüsleri ( Mammillaria ) ve echeveria ( Echeveria ) sağlıklı bir şekilde büyümeye devam edebilmeleri için üç ila dört ay dinlenmelidir.

Kaktüsler Harika hediyeler olabilir, Bakımı kolay olması sebebi ile hediye ettiğiniz kişi sizden nefret etmeyecektir. Ofisin masası veya pencere önü gibi atıl duran yerlerde kolaylıkla dekor amaçlı da durabilir. Fotosentez özelliği sayesinde bulunduğu yere sağladığı temiz hava sayesinde ayrıca sağlıklı bir hediye…  Sitemi de sadece kaktüs bakımı ile ilgili içerikler değil, hediyeler ve sevdiklerinize yapabileceğiniz küçük jestlere anlam katacak fikirler bulabilirsiniz.

Kaktüs en hızlı büyümesi ve çiçek açması için doğal büyüme koşulları oluşturulmalıdır. Kaktüsler doğru şartlar oluşturulduğunda kolaylıkla büyür. Doğru nem, ışık ve ortam sağlandığında kaktüslerin büyümemesi için hiç bir neden yoktur.
Kaktüsler çiçek açmaları için, belirli sıcaklığın altına düşülmemedir. -15 derece altındaki ortamlarda çiçek açmaz. Daha hızlı çiçek açması için toprağına kum ilave edilebilir ve az da olsa su verilmelidir.
Kaktüsler çok az da olsa suya ihtiyaç duyarlar, doğru ışık ortamı oluşturulmayan ve fazla sulanan kaktüslerin kökleri çürümeye başlar ve bitki zamanla ölür.
Kaktüsler sıcak iklim bitkileridir. Genellikle çöllerde de doğal olarak yetişmektedir. En sevdiği ortam güneş alan ve sıcak iklimli ortamlardır.

Bir önceki yazımız olan Harika renkleri ile küpe çiçeği bakımı nasıl yapılır? Küpe çiçeği hakkında tüm bilinmeyenler... başlıklı makalemizde küpe çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.