Kardelen çiçeği nedir? Nasıl ortamlarda yetişir?

Yazar | Yayınlanançiçekler No comments

Kardelen çiçeği nedir? Kardelenler erken çiçek açan en popüler bitkilerden biridir. Çiğdemler ve nergisler gibi diğer erken çiçek açan bitkiler hala kış uykusundayken, kardelenler çiçek başlarını kar örtüsünden uzatır. Görünüşe göre çok aceleniz var.

Yaklaşık 25 santimetre yüksekliğe ulaşabilen baharda çiçek açanlara bahçede veya ön bahçede hayran kalacağınız gibi balkon veya terasınızda da hayran kalacaksınız . Güzel, kışa dayanıklı bir kovada bile kardelenler göz alıcıdır. Çeşitliliğe bağlı olarak, bitkilerin boyutu, çiçeklenme zamanı ve çiçeklenme süresi değişir. Ayrıca dolu ve doldurulmamış kardelenler de var.

kardelen çiçeği hakkında bilinmeyenler

kardelen çiçeğinin faydaları nelerdir?

Kardelen Çiçeği ne zaman çiçek açar?

Kardelenlerin bireysel çiçekleri , türe bağlı olarak farklı zamanlarda ortaya çıkar . Ayrıca çiçeklenme döneminde toprağın yeri, besin kaynağı ve ekim zamanı rol oynar. Kardelenler, yaprak döken ağaçların altına ve yere çok fazla ışığın düştüğü çalıların arasına yerleşmeyi tercih eder. Humus bakımından zengin, yazın bile kurumayan gevşek topraklarda, soğanlı çiçekler zamanla büyük ayaklar oluşturur.

Kardelen çiçeği korunur ve zehirlidir

Sadece bahçelerde değil, aynı zamanda yaprak döken ormanlarda ve çayırlarda vahşi doğada da yetişen bu bahar gafı korunur ve toplanmamalıdır .Ayrıca kardelenler zehirlidir . Sadece hayvanlar için değil, insanlar için de. Bu nedenle küçük çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız varsa dikkatli olunmalıdır.

Kardelen çiçeği zehirli midir?

kardelen çiçeği korunur mu?

Bahçede kardelen çiçeği için en uygun yer

Kardelenler, konum kısmi gölgede olduğunda özellikle rahat hissederler . Ancak, yaprak döken ormanlarda vahşi büyüdüğünü de bulabildikleri için, daha açık veya daha karanlık bir yeri de tolore ederler. Soğan bitkisi, yer ve toprak bakımından oldukça iddiaasızdır .

Diğer birçok bitkinin aksine, çok yıllık kardelen herhangi bir bakım gerektirmez . Etraflarındaki toprak kurumadığı veya bitki su basmasıyla karşı karşıya kaldığı sürece “soğanlı bitkiyi solda bırakabilirsiniz”. Ayrıca gübre gerekli değildir – toprakta mevcut olana ulaştılar ve bahçedeki diğer bitkileri gübrelemeye başladılar.

Kardelen yaprakları tamamen kuruduğunda , onu kaldırabilirsiniz. Mümkünse, çimleri yalnızca ampulü çimlere diktikten sonra biçmelisiniz.

kardelen çiçeği nasıl sulanır?

kardelen çiçeği hakkında

Kardelen çiçeği ekin ve çoğaltın

Ekim için eylül Kasım ayına kadar kardelen bitkisine  ideal bir zamandır. İlkbahar gafletini küçük gruplar halinde dikmek en iyisidir – bu gruplar zamanla büyüyecek ve kümeler oluşturacaktır.

Başlangıç ​​olarak, her biri yaklaşık sekiz ile on santimetre derinliğinde yaklaşık beş ila altı çiçek soğanı bir araya getirin . Uç, kök eki altta olacak şekilde yukarı bakar. Kururken, soğanların etrafında boşluk kalmadığından emin olun, aksi takdirde kururlar.

Kaç kardelen çiçeği dikmek istediğinize bağlı olarak, onları gruplar halinde birbiri ardına toprağa dikin . Bunların arasında, bir sonraki boşluğa 15 ile 25 santimetre iyi bir mesafe bırakıyorsunuz. Kardelenler kendilerini ektiler ve yavru soğanlar oluştururlar ve böylece kendi başlarına çoğalırlar .

Kendinize bir el uzatmak isterseniz, yuvayı çiçek açtıktan hemen sonra bölebilir ve bahçenin başka bir yerine dikebilirsiniz. Ancak önceden yetiştirilmiş bitkileri de satın alabilir ve bunları bahçeye veya saksılara ekebilirsiniz. Ya da sadece komşulara sorun – belki birkaç kardelen düşürmekten mutlu olurlar.

Hastalıklar ve zararlılar

Nergis sinekleri ve salyangozlar bazen sağlam bahar gaflarını rahatsız eder . Ayrıca gri küf oluşur.

Kardelen çiçeğinin otsu kısmı kalp güçlendiricidir. Mideye de iyi geldiği bilinmektedir. Ayrıca Adet söktürücü etki bile gösterir. Bunların dışında Çiçeğin yumrusundan yapılan lapa çıbanları olgunlaştırmaya yarar.
Kardelen çiçeği, kışın karlı günlerinde açmasından ötürü, özel bir çiçektir. Karın yağmasını bekleyen bu çiçek, karın kokusunu alır almaz toprağın altından çıkar. Bu yüzden kardelen çiçeğinin anlamı, fedakarlık ve sabır şeklindedir.
Kardelenler, konumu kısmi gölgede olduğunda özellikle rahat hissederler . Ancak, yaprak döken ormanlarda vahşi büyüdüğünde bulunabildikleri için, daha açık veya daha karanlık bir yeri de tolore ederler.
Ekim için eylül Kasım ayına kadar kardelen bitkisine  ideal bir zamandır. İlkbahar gafletini küçük gruplar halinde dikmek en iyisidir - bu gruplar zamanla büyüyecek ve kümeler oluşturacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kırmızı antoryum anlamı ve bakımı hakkında bilgiler başlıklı makalemizde Kırmızı antoryum ve Kırmızı antoryum anlamı hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir