Harika renkleri ile küpe çiçeği bakımı nasıl yapılır? Küpe çiçeği hakkında tüm bilinmeyenler…

Yazar | Yayınlanançiçekler No comments

Küpe çiçeği en popüler yaz bitkilerinden biridir. Pembe mor ve fuşya renklerinde küpe çiçekleri vardır. Küpe çiçeği bakımı kolaydır ve eğer bu çiçeğe sahipseniz okumaya devam ederek bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yaz bitkisi olmasına rağmen küpe çiçekleri gölgeli ya da kısmen gölgeli alanlarda çok çabuk büyürler. Bu nedenle balkon ya da terasınızda bu çiçeğe bakabilirsiniz. Bu bitkinin saksısı büyük olmalıdır. Kökleri için küçük saksılar idealdir ve düzenli olarak saksı ve toprak değişimi yapılmalıdır. Bu çiçeğin akımı için tecrübeli biri olmanıza gerek yok önemli noktaları öğrenmek ve uygulamak yeterli olacaktır.

küpe çiçekleri nasıl bakılır?

küpe çiçeği hakkında

Küpe çiçeği bakımı için sıcaklık

Bu bitki bir yaz bitkisi olmasına rağmen çok fazla sıcağı sevmezler. Çok güneş alan bir yere konumlandırırsanız kısa zamanda kurur ya da solarlar. İnsanlar için yüksek sıcaklık ne kadar zararlıysa küpe çiçeği için de öyle. Köklerindeki suyu rahatça içebilmeleri için gölgeli yer onlar için idealdir. Güneşli aylarda sabah akşam suya bu yüzden ihtiyaç duyarlar.

Küpe Çiçeği Sulama nasıl olmalı

  • Yüksek sıcaklıklar ve kuru hava koşulları, küpe çiçeklerinin düzenli olarak püskürtülmesini gerektirir.
  • Bitkileri sadece gerektiği kadar akşam sulayın. Kök topu hala nemliyse, tekrar dökmenize gerek yoktur.
  • İdeal olarak, sulama suyu oda sıcaklığındadır.

Küpe çiçek çok asidik olmayan toprağı sever. İdeal pH 5,5 ile 6,5 arasındadır. Renkli favorilerinizi geleneksel saksı toprağına dikin ve biraz kumla karıştırın.

Küpe çiçeği için doğru yer hangisi?

Güzel çiçekli bitkiler, aslen Dağların yağmur ormanı bölgelerinden gelir; burada yağmur ormanlarının kenarında, uzun ağaçların açık gölgesinde ve yüksek nem oranlarında, özellikle deniz seviyesinden 3000 metre yüksekliğe kadar olan yerlerde gelişirler. Bu ülkede benzer büyüme koşulları yaratmalıyız ki, egzotik küpe çiçeklerinin çiçek açan ihtişamı düzgün bir şekilde gelişebilsin.

Güneşe dayanıklı küpe çiçekleri

Küpe çiçeklerinin tam güneşte bırakılmaması gerektiği her zaman söylense de, bazı küpe çiçeği türleri ve çeşitleri temelde güneşli yerlere karşı daha az hassastır. Genel bir kural olarak, çiçeklerin renkleri ne kadar açıksa, yer o kadar güneşli olabilir.

Küpe Çiçeğinde Çoğalma

Çoğaltmak için gübrelenmesi gerekir. Çiçeğiniz için iyi bir şey yapmak istiyorsanız, en iyisi az fosfor içeren sıvı gübreler kullanmaktır . Dengeli bir nitrojen-fosfat-potasyum (NPK) oranı 16: 9: 22’dir. Herhangi bir bitki için çok fazla gübre iyi değildir – iki sulama sürecine yayılır, gübreler daha iyi emilebilir.

Küpe çiçekleri En Kolay Nasıl Çoğaltılır?

küpe çiçekleri bakımı

kışlama

Hobi bahçıvanlarının çoğu, ilkbaharda yenilerini almak için sonbaharda küpe çiçeklerini çöpe atar. Ancak bu olmak zorunda değil, çünkü kış mevsiminde bu bitkiler çok zorlayıcı değil ve harika sonuçlar getiriyor. İlk önce küpe çiçeklerini budamaya özen gösterin. Hasta veya kıvrılmış sürgünler uzaklaştırılmalı, sağlıklı olanlar üçte iki oranında kısaltılmalıdır. Çiçekleri ve yaprakları çıkarın – olası zararlılara şans tanımazsınız. Küpe çiçekleri, kış tatillerini Kasım ile Şubat sonu arasında aydınlık ve serin bir odada tutmayı tercih ediyor. Kök topunun kurumaması için sıcaklığı 3 ila 8 santigrat derece ve su arasında tutun. Mart ayından itibaren küpe çiçekleri nazikçe baharı hatırlatıyor: Şimdi 20 derece Celsius sıcaklıklarını seviyorlar, ancak sadece orta derecede nemli tutulmaları gerekiyor. Gübre, Nisan ayına kadar tabudur.

Küpe Çiçeği gibi Gelincik Çiçeği de çok güzel kırmızı tonlarında çiçeklerdir. Bir başka yazımızda gelincik çiçeği makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bu bitki bir yaz bitkisi olmasına rağmen çok fazla sıcağı sevmezler. Çok güneş alan bir yere konumlandırırsanız kısa zamanda kurur ya da solarlar.
Bitkileri sadece gerektiği kadar akşam sulayın. Kök topu hala nemliyse, tekrar dökmenize gerek yoktur. İdeal olarak, sulama suyu oda sıcaklığındadır.
Çoğaltmak için gübrelenmesi gerekir. Çiçeğiniz için iyi bir şey yapmak istiyorsanız, en iyisi az fosfor içeren sıvı gübreler kullanmaktır . Dengeli bir nitrojen-fosfat-potasyum (NPK) oranı 16: 9: 22'dir. Herhangi bir bitki için çok fazla gübre iyi değildir

Bir önceki yazımız olan Kardelen çiçeği nedir? Nasıl ortamlarda yetişir? başlıklı makalemizde kardelen ve kardelen çiçeği hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.